HABERLER

Katar Silahlı Kuvvetleri için inşa edilmekte olan 2 adet Mekanize Çıkarma Gemisi

Katar Silahlı Kuvvetleri için inşa edilmekte olan
2 adet Mekanize Çıkarma Gemisi 
“LCM 40” 
Denize İniş Töreni
07 ŞUBAT 2022

ANADOLU TERSANESİ, ÖZGÜN MİLLİ TASARIM İLE GEMİ İNŞA BAŞARILARINA BİR YENİSİNİ DAHA EKLİYOR. TÜRKİYE’DE ÖZEL SEKTÖR TARAFINDAN İNŞA EDİLİP İHRAÇ EDİLECEK OLAN ÇIKARMA GEMİLERİNDEN İKİNCİSİ VE ÜÇÜNCÜSÜ DENİZE İNDİRİLİYOR.

TÖREN KATAR DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANI KORGENERAL (DENİZ) ABDULLAH BİN HASSAN AL SULAITI‘NIN HİMAYELERİNDE, QATAR VE TÜRKİYE’DEN ÜST DÜZEY ASKERİ VE SİVİL YETKİLİLERİN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞECEKTİR.

Mekanize Çıkarma Gemileri “QL40 BROOG” ve  “QL41 ISHAT”

Katar Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için öngörülen üç adet Çıkarma Gemileri (LCT/LCM) Tedarik Projesi kapsamında Anadolu Tersanesi ile Barzan Holdings arasında imzalan sözleşme gereğince üretim takvimi 08 Eylül 2020 tarihinde başlamıştır.

Türkiye’ de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen ve ileri teknolojiye sahip bu Çıkarma Gemileri, yerli ve özgün tasarım ile tamamen deniz tipi alüminyum olarak inşa edilmektedir.

Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak Türk Loydu denetiminde inşa edilmekte olan Gemiler Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacaktır.

Gemilerin, tam boyu yaklaşık 40 metre, eni 9 metre ve deplasmanı yaklaşık 300 tondur.

Tam yükte azami sürati 18 kts, ekonomik sürati 15 kts,1 tank ile ise 26+ kts (deniz mili) dir.

Gemiler toplam 130 ton yük, veya 2 adet Ana Muharebe Tankı veya tam teçhizatlı 120 deniz piyadesi taşıyabilmekte olup, 7 personel ile görev yapabilmektedir.

Gemiler 400 deniz mili menzile sahiptir.

Gemiler, çıkarma görevleri dışında, Lojistik Destek görevlerini yapabilecektir.

Gemilerin tasarımı, Anadolu Tersanesi tarafından milli olarak yapılmış olup, gündüz ve gece harekâtı yapma kabiliyeti ile Tersanemizin dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacaktır. Bütün sistem entegrasyonları da Tersanemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Projenin birinci tip gemisi Landing Craft Tank “LCT QL80 FUAWIRIT” 25 Eylül 2021 tarihinde denize indirilmiştir. LCT ve 2 adet LCM ve 1 adet LCVP gemilerinin Ekim 2022 içinde Katar Deniz Kuvvetleri’nde göreve başlaması planlanmıştır.