HABERLER

Katar Silahlı Kuvvetleri Anadolu Tersanesi ile DIMDEX 2018 Fuarında 13 Mart 2018 günü 2 adet Deniz Kuvvetleri Öğrenci Eğitim Gemisi Kontratı imzaladı.

Qatar Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, subay adayı öğrencilerin teorik ve pratik eğitimi için üzerinde öğrenci ve öğretmenler için yeterli imkânlara sahip olan 2 adet Öğrenci Okul Gemisi siparişi verdi. Gemiler, SSM’nin stratejik ortaklarından olan Anadolu Tersanesi tarafından İstanbul’da inşa edilecek.

Daha önce Türk Deniz Kuvvetlerine 8 adet LCT ve üzerinde 8 adet LCVP bulunan 2 adet LST inşaatlarını başarıyla tamamlamış olan Anadolu Tersanesi, her iki gemiyi de 36 ay içinde tamamlayıp teslim edecektir. Gemiler yaklaşık 90mt boyunda ve 1.950 ton tam yük deplasmanına sahip olacaktır. Askeri öğrenci eğitimi dışında, orta büyüklükteki helikopter platformuna sahip olacak Eğitim Gemileri, ayrıca öğrencilere silahlı savaş yönetimi eğitimi de verebilecek. Gemiler ikincil görev olarak ekonomik bölgede karakol görevleri de icra etme kabiliyetine sahip olacaktır.