HABERLER

AL SHAMAL BAYRAK TÖRENİ

Katar Silahlı Kuvvetleri için inşa edilmiş olan
Silahlı Eğitim Gemisi 
“QTS 92 AL SHAMAL” 
Teslim Töreni
25 ŞUBAT 2022

Özgün milli tasarım ile gemi inşa başarılarına bir yenisini daha ekliyor. Türkiye’de özel sektör tarafından inşa edilip ihraç edilecek olan en büyük askeri gemilerden ikincisi “QTS 92 AL SHAMAL” teslim ediliyor.

Tören, katar savunma bakanı Khalid Mohamed Al Attiyah ‘ın himayelerinde, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar, Katar donanma komutanı, Türk Deniz Kuvvetleri komutanı, SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile katar ve Türkiye’den üst düzey askeri ve sivil yetkililerin katılımı ile gerçekleşecektir.

 Katar Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı için öngörülen iki adet Eğitim Gemisi (CTS) Tedarik Projesi kapsamında Anadolu Tersanesi ile Katar Silahlı Kuvvetleri arasında imzalanan sözleşme gereğince üretim takvimi 25 Şubat 2019 tarihinde başlamıştır.

 Türkiye’ de bir özel sektör tersanesi tarafından inşa edilen ve ileri teknolojiye sahip bu Silahlı Eğitim Harp Gemileri, yerli ve özgün tasarım ile gövdesi yüksek mukavemetli çelik, üst binası ise alüminyum olarak inşa edilmekte olup, gemilerde eğitim maksatlı tam fonksiyonel iki adet köprü üstü bulunmaktadır.

 Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak Türk Loydu denetiminde inşa edilmekte olan Gemiler Türk Loydu tarafından sertifikalandırılmaktadır.

Gemiler, OPV tasarımında olup, tam boyu yaklaşık 90 metre, eni 14.2 metre ve deplasmanı 2.150 tondur.

Azami sürati 22, ekonomik sürati ise 15 deniz milidir (knots).

Gemi toplam 150 personel için donatılmış olup, 66 gemi personeli dışında 76 öğrenci ve

8 eğitmen ile her türlü harekât ve sensör-silah kullanma eğitimini verebilmektedir.

Gemi, helikopter indirme ve ikmal dahil her türlü teknik yeteneğe sahip olup, ikmal yapmadan 15 gün denizde kalabilmekte ve 2.000 deniz milinden fazla menzile sahiptir.

Eğitim gemileri, eğitim görevleri dışında, Lojistik Destek, Refakat ve Devriye görevlerini yapabilmektedir.

Gemilerin tüm tasarımı, Anadolu Tersanesi tarafından milli olarak yapılmış olup, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkânı ile Tersanemizin dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacaktır. Savaş Sistemi tasarım ve entegrasyonu da Tersanemiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Serinin birinci gemisi “AL DOHA” nın 25 Ağustos 2021 de teslim edilmesini takiben, ikinci gemi “AL SHAMAL” ise bugün, 25 Şubat 2022 de Katar Deniz Kuvvetlerine teslim edilmektedir.

Qatar Deniz Kuvvetleri için inşa edilmiş olan 1 adet  Landing Craft Tank (LCT) QL80 FUAWIRIT 25 Eylül 2021 tarihinde, 2 adet Landing Craft Mechanized (LCM); QL40 BROOGQL41 ISHAT ve 1 adet LCVP gemileri ise 7 Şubat 2022 tarihinde denize indirilmiş olup, bu gemilerin de  2022 içinde Katar Deniz Kuvvetleri’nde göreve başlaması planlanmıştır.