HABERLER

AL DOHA Denize indirildi

Özgün milli tasarım ile gemi inşa alanındaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de özel sektör tarafından inşa edilip ihraç edilecek olan en büyük askeri gemi törenle denize indirildi.

Tören; Katar Savunma Bakanı Khalıd Mohamed Al Attıyah, Milli Savunma Bakanımız Hulusi AKAR, Katar ve Türk Deniz Kuvvetleri Komutanları, SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Katar ve Türkiye’den üst düzey askeri ve sivil yetkililerin katılımı ile gerçekleşti. Katar Silahlı Kuvvetleri için iki adet Eğitim Gemisi (CTS) inşasını içeren projenin üretim takvimine 25 Şubat 2019 tarihinde başlanmıştır. Gemilerden ilki olan “AL DOHA” nın 2021, İkinci Gemi “AL SHAMAL” ın ise 2022 yılı içinde Katar Deniz Kuvvetlerinde göreve başlaması planlanmaktadır. Tüm tasarımı, Anadolu Tersanesi tarafından milli olarak yapılan gemiler, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyetine, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri sağlama imkânına sahiptir.   

Gemilerin, Savaş Sistemi tasarım ve entegrasyonu da Tersanemiz tarafından gerçekleştirilmektedir. Yerli ve özgün tasarım ile gövdesi yüksek mukavemetli çelik, üst binası ise alüminyum olarak inşa edilmekte olan gemilerde eğitim maksatlı tam fonksiyonel iki adet köprü üstü bulunmaktadır.

Türk Loydu Askeri Gemi Kurallarına uygun olarak Türk Loydu denetiminde inşa edilmekte olan Gemiler Türk Loydu tarafından sertifikalandırılacaktır. Tersanemizin dünya denizlerinde temsiline de katkı sağlayacak olan gemiler; OPV tasarımında olup, tam boyu yaklaşık 90 metre, eni 14.2 metre ve deplasmanı 2.150 tondur. Azami sürati 22, ekonomik sürati ise 15 deniz milidir (knots). İkmal yapmadan 15 gün denizde kalabilmekte ve 2.000 deniz milinden fazla menzile sahiptir. Gemi toplam 150 personel için donatılmış olup, 66 gemi personeli dışında 76 öğrenci ve 8 eğitmen ile her türlü harekât ve sensör-silah kullanma eğitimini verebilecektir. Gemiler, eğitim görevleri dışında, Lojistik Destek, Refakat ve Devriye görevleri de icra edebilecek imkan ve kabiliyete sahip olacaklardır.